New Zealand Council of Legal Education




Membership of the Council (as at June 2016)

Member Nominated By Term Expires
The Honourable Justice S France (Chair) Chief Justice 27 May 2019
The Honourable Justice D Gendall Chief Justice 27 May 2018
Her Honour Judge MNE O'Dwyer Chief District Court Judge 29 Sep 2016
Ms S Callanan New Zealand Law Society 28 Sep 2017
Ms C Grice New Zealand Law Society 28 Sep 2017
Mr S Maling * New Zealand Law Society 06 May 2016
Mr D Nolan New Zealand Law Society 06 Nov 2016
Vacant ** New Zealand Law Society  
Ms S Kalderimis NZ Law Students' Assoc Inc 27 Oct 2016
Mr S Woods NZ Law Students' Assoc Inc 27 Oct 2016
Ms J Langley JP Minister of Justice 30 May 2017

* At current date of publication, Member continues in office under section 283(3) of the Lawyers and Conveyancers Act 2006.

** Sitting member resigned owing to appointment to bench.

Ex Officio Deans of Law Faculties/Schools

Professor A stockley Auckland University
Professor C Rickett Auckland University of Technology
Associate Professor W Rumbles Waikato University
Professor M Hickford Victoria University of Wellington
Professor U Cheer Canterbury University
Professor M Henaghan Otago University

Chief Executive

Rosemary Gordon, MNZM


Home | About Us | What's New | Background |Eligibility to enter PLSC |Stale Qualifications | Certificates of Completion | Overseas Qualifications | Law Practice Exam | Council Members | Links | Contact Us

Copyright © Council of Legal Education.  All rights reserved. You may not copy, republish or distribute this page or the content from the page without having obtained written permission from the Chief Executive of the Council of Legal Education.

This is the only official website of the New Zealand Council of Legal Education. The Council takes no responsibility for the accuracy or completeness of information provided about the Council or its operations on third party websites.